Scenariusze na Dobry Czas

Scenariusze na Dobry Czas powstały, żeby wspólny czas spędzany w domu z dziećmi był bardziej radosny i przyjemny. Na każdy scenariusz składa się wartościowa bajka, a także zabawy, łamigłówki, rebusy, pomysły eksperyment, grę planszową, relaksację czy pracę plastyczną, w niebanalnej oprawie graficznej.

Treści zawarte w scenariuszach przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-8 lat, jednak przez swoje zróżnicowanie pozwalają na zabawę z dziećmi na różnym poziomie funkcjonowania, z rozmaitymi potrzebami.

Bajki promują akceptację, różnorodność i otwartość na odmienność, empatię czy współpracę. Mogą być przydatnym narzędziem pomagającym radzić sobie z wyzwaniami, z jakimi mierzą się dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami.

Scenariusze na dobry czas

Scenariusze

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie falka_pom.png

MAŁA WRÓŻKA

Czy widziałeś kiedyś szkołę dla małych czarodziejów? Takich szkół jest wiele, ale prawie nikt nie wie o ich istnieniu. Ludzie przechodzą obok i ich nie zauważają. Jednak jeśli przypatrzysz się uważnie dziuplom w drzewach, nieczynnym fontannom lub zajrzysz pod ławkę w parku, może uda ci się dostrzec małe wróżki. Pilnie przeglądają zeszyty z czarami, a na przerwach biegają po szkolnych korytarzach i bawią się, zupełnie tak, jak Ty…

Tekst: Olga Ślepowrońska

Ilustracje: Magda Rusek

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie falka_pom.png

UWAŻAJ, ABYŚ TY NIE WPADŁ DO SŁOWNIKA

Jeśli bardzo uważnie popatrzysz na mapę, to gdzieś między Ostrołęką i Białymstokiem znajdziesz kropkę, pod ktorą kryje się miasteczko Szapukloki. Niektorzy starsi ludzie pamiętają jeszcze, że nieopodal rynku, na ulicy Polnej, stał dom o trzech wieżach. Mieszkaly w nim trzy cioteczki: Tycjanna, Marianna i Julianna…

Tekst: Olga Ślepowrońska

Ilustracje: Weronika Żaurowska

BIEDRONKA

Cześć. Jak masz na imię? – powiedział Janek, który zauważył przyglądającą się mu nową biedronkę. Wyglądała trochę inaczej niż wszystkie biedronki, jakie widział do tej pory. Miała zdecydowanie więcej kropek niż on, a na jej głowie widać było dużą białą literkę M…

Tekst: Aleksandra Jurkowska

Ilustracje: Magda Rusek

CO TO JEST ZAJĄC

Co to jest zając? Zając to nogi. To wieczny bieg, susy i podskoki. Zając to jest ucieczka przed prawdziwym lub tylko wymyślonym wrogiem. To radość pędu. Tymczasem mały synek państwa Zająców, Szaraczek, w ogóle nie biegał

Tekst: Dagna Ślepowrońska

Ilustracje: Weronika Żurowska

O KAMELEONIE KLARZE I SZKOLE, W KTÓREJ NIE ZAWSZE JEST KOLOROWO

Był już wieczór. Klara siedziała w swoim pokoju i ćwiczyła grę na trąbce – swoim ulubionym intrumencie. Nagle za plecami rozległ się głos mamy: – Hej, muzykalny kameleonie! Jutro pierwszy dzień szkoły!

Tekst: Mikołaj Janik,

Ilustracje: Magda Rusek

CZTERY BAJKI BEZ PIĄTEJ KLEPKI

Była sobie dziewczynka, której wcale nie było. (…)

Tekst: Dagna Ślepowrońska

Ilustracje: Weronika Żurowska

OLBRZYM

Daleko, daleko stąd, pośrodku zielonego, gęstego lasu mieszkała sobie krasnoludka. Oczy jej były zielone jak łupinka
kasztana, włosy rude i kręcone jak sprężynki, a buzia pełna piegów.
(…)

Tekst: Katarzyna Wierzbicka

Ilustracje: Magdalena Rusek

JEŻ IGNACY I WIELKA PRZYJAŹŃ

Wąską ścieżką, która nieznacznie wiła się wśród ogromnych wierzb płaczących,
tuptał cicho jeż Ignacy. Ignacy, jak to jeż, miał na grzbiecie cały stos lśniących igieł,
o które ogromnie dbał i z których był bardzo dumny.

Tekst: Mikołaj Janik

Ilustracje: Weronika Żurowska

SMOK

Ecik, flecik, bałałajka… Posłuchajcie! Oto bajka. W kraju na P. ,w mieście na W., na ulicy, której nazwa zaczyna się na I., mieścił
się niegdyś drewniany zamek. Mieszkał w nim władca Turkusowego Królestwa. (…)

Tekst: Olga Ślepowrońska

Ilustracje: Magdalena Rusek

Autorzy

Aleksandra Jurkowska

Aleksandra Jurkowska napisała bajkę o Biedronce. Jest mamą i nauczycielką, której praca w szkole systemowej uzmysłowiła, jak absurdalne jest to zajęcie. Dlatego poszukuje sensownych alternatyw edukacyjnych i praktykuje edukację domową ze swoimi dwoma synami. Jest autorką bloga Nasze Kluski

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie falka_pom.png

Dagna Ślepowrońska

W świat “Bajeczek bez jednej klepki” zaprasza Was Dagna Ślepowrońska – pisarka, poetka i dramaturg oraz reżyser teatralny. Wydała 4 tomiki poezji, kilka dramatów oraz 30 książek dla dzieci. Łączy pracę literacką z praktyką psychologa terapeuty. Kieruje Ośrodkiem Teatralnym przy Centrum Praw Kobiet. Jej książki zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, rosyjski, ukraiński i czeski.

Kasia Wierzbicka

Kasia Wierzbicka napisała bajkę o olbrzymie i krasnoludce. Poza tym jest autorką kilku innych bajek, z których większość nie została jeszcze opublikowana. Jej debiutancka książka dla dzieci “O królewiczu, który się odważył”, wygrała konkurs Piórko 2019 i ukazała się nakładem Wydawnictwo Zielona Sowa.
Kasia obecnie pracuje w przedszkolu. Ma troje dzieci i prowadzi bloga Madka roku, gdzie opisuje z przymrużeniem oka swoje macierzyńskie perypetie.

Magda Rusek

Magda Rusek stworzyła nasze logo oraz jest autorką ilustracji do kilku scenariuszy.
Magda najbardziej na świecie lubi ptaki. Te kolorowe jak żołna, malutkie jak mysikrólik i wielkie jak albatros. Uwielbia też bajki – z wypiekami na twarzy ogląda animacje w kinie i układa na półkach kolekcję ilustrowanych książek. Rysuje odkąd pamięta, a w swoich pracach próbuje oddać wszystkie kolory ptasich piórek.

Mikołaj Janik

Mikołaj Janik napisał kilka bajek, m.in. o Jeży Ignacym oraz Klarze. Poza tym ukończył studia dokumentalne na Uniwersytecie Warszawskim, dlatego czasem zdarzy się mu nagrać jakiś krótki film dokumentalny. Uwielbia długie, gęste rozmowy aż kapiące od emocji. Oprócz tego pisze reportaże, scenariusze, piosenki i bajki psychoedukacyjne. Słowo “narracja” odmienia przez wszystkie przypadki, podobnie jak “mit” .
W wolnych chwilach podróżuje, gra i śpiewa. Gdyby był jedzeniem, byłby kalafiorem z ziemniakami i jajkiem sadzonym oraz z kefirem.

Ola Ślepowrońska

Olga Ślepowrońska wymyśliła Scenariusze, a także pierwszą z naszych bajek – o Smoku.
Ola tylko czasem wygląda jak królowa, częściej przypomina Pippi. Bardzo lubi słuchać pięknych historii a jeszcze bardziej je wymyślać. Uważa, że najpiękniejsze skarby są wokół nas, tylko trzeba być bardzo uważnym – więc chętnie patrzy pod nogi i w korony drzew. Regularnie wypływa też w rejsy po morzach zupy pomidorowej ze swoimi dziećmi: Roszkiem i Iduszką.

Jeśli chcecie poznać inne działania Olgi, zaglądajcie koniecznie na Projekt CzujCzuj.
Olga jest również inicjatorką projektu SPA dla mam. Wspieramy mamy, inicjatywy Wspieramy – Nie Marnujemy oraz Zmiany klimatyczne – grupa wsparcia

Weronika Żurowska

 Weronika Żurowska, jedna z ilustratorek naszych Scenariuszy, zajmuje się rysunkiem, a także prowadzeniem zajęć z komiksu dla dzieci, m.in. w Sztukarnia. Tworzy teatrzyki kamishibai we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i ze Stowarzyszenie Zielona Grupa. Kiedy nie tworzy światów na papierze – śpiewa albo głaszcze pewnego czarnego kota o imieniu Maryla.

Galeria

gal_jezyk
gal_roza
gal_smok_lea_roza
gal_roch_ida
gal_jezyk2
gal_smok
gal_jezyk gal_roza gal_smok_lea_roza gal_roch_ida gal_jezyk2 gal_smok

POSŁUCHAJ AUDIOBOOKÓW I ZOBACZ MIGOBOOKI NA YOUTUBE

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

ŚLEDŹ NASZ INSTAGRAM

Regulamin konkursu pt. “Jak oswoić Smoka”