Nie da się ukryć, iż sen jest wybraną z istotniejszych funkcji w życiu i jego niedobór może być groźny. natomiast według Światowej Organizacji Zdrowia, na bezsenność może cierpieć od dziesięciu do 30 % ludzi na świecie. Dlatego już nawet wówczas, gdy pojawią się łagodniejsze objawy trzeba robić wszystko, by nie dopuszczać do rozwoju insomnii.
Warto mieć wiedzę, że bezsenność nie jest tożsama z chwilowymi problemami z zasypianiem. Jest to wyraźne zaburzenie zdrowia, w trakcie jakiego długość odpoczynku sennego nie jest wystarczająca lub też jego jakość nie jest dobra. Powodów pojawienia się insomnii jest parę. Do głównych wliczają się: duży lub przemijający poziom stresu, uniemożliwiający wyciszanie się, trauma, choroby z sercem, napady duszności oraz bezdech senny. Do najczęściej obserwowanych ujemnych rezultatów bezsenności wliczamy: słabszą koncentrację i kłopoty z zapamiętywaniem, mniejszą motywacją do spełnienia codziennych obowiązków, senność, zmęczenie, mniejszą sprawność intelektualna. Mogą też pojawić się różne choroby.
Wyjątkowo istotna jest higiena odpoczynku sennego. Są to nawyki, jakie zmniejszą ryzyko pojawienia się lub rozwoju bezsenności. Dlatego trzeba w każdej sytuacji kłaść się i wstawać o podobnej godzinie. Dobrze także będzie unikać drzemek w trakcie dnia, ponieważ sypialnia musi być pomieszczeniem przeznaczonym tylko do odbywającego się w nocy wypoczynku. Wieczorem trzeba także wystrzegać się od potraw, które mogłyby okazać się ciężkostrawne. Trzeba unikać picia alkoholu, kofeiny a także palenia papierosów.Do łóżka trzeba chodzić spać wówczas, gdy faktycznie poczujemy się senni. Warto też stosować metody służące relaksowaniu się, ponieważ pozwalają na rozluźnienie mięśni, minimalizują pułap uogólnionego stanu lękowego i napięcia. Można wobec tego iść na masaż albo rozpocząć medytacje. Pomocna może okazać się w dodatku forma terapii polegająca na wykorzystaniu olejków. Może zostać też wdrożone leczenie przy użyciu leków, gdy to pacjentka będzie przyjmować leki na sen, na uspokojenie, przeciwdepresyjne albo naturalne mieszanki ziołowe.
Osoby zmagające się z insomnią powinny też skorzystać z psychoterapii.